Jak otworzyć i prowadzić restaurację w Polsce

Jak urządzić mały bar w domu? – poradnik

Wielu amatorów dobrego alkoholu marzy o własnym barku. Jeżeli w naszym domu często odbywają się spotkania towarzyskie, mały bar będzie zapewne ciekawym rozwiązaniem. Dobrze wkomponowany i dopasowany do wystroju wnętrza barek stanie się funkcjonalną ozdobą. 

Od czego zacząć organizowanie baru?

Niezbędnym wyposażeniem każdego baru, obojętnie czy domowego, czy profesjonalnego są lady barowe. Dobrym rozwiązaniem będzie zamówienie lady według indywidualnego projektu. Można także wybrać z oferty producentów odpowiadający nam projekt i dopasować go do naszych potrzeb. W wykonaniu lady nie ma właściwie ograniczeń – dostępne są modele z drewna, metalu, kamienia czy szkła. Lady barowe powinny być dopasowane stylem do danego wnętrza. W eleganckim klasycznym wnętrzu dobrze prezentować będzie się ciężka drewniana lada z ewentualnymi zdobieniami. Dla wielbicieli minimalizmu idealna będzie natomiast lada w stylu nowoczesnym. Jedynym kryterium wyboru lady nie powinien być wygląd czy estetyka wykonania, ale też wygoda z korzystania, pojemność i możliwość dobrej ekspozycji alkoholu. Jeżeli kieliszki, szklanki, akcesoria barmańskie mają być myte na miejscu, warto zdecydować się na ladę ze zlewozmywakiem. W takiej sytuacji konieczne będzie podłączenie jej do sieci wodno-kanalizacyjnej. Przy barze nie może zabraknąć także krzeseł barowych.

Jak wyposażyć mini barek?

Dobry bar to nie tylko alkohol, ale też profesjonalne akcesoria barmańskie, które pozwolą przygotować efektowne drinki. Posiadając wiedzę o komponowaniu alkoholi z dodatkami, można zachwycić gości serwowanymi drinkami. Dla początkujących domowych barmanów wystarczy kilka gadżetów. Podstawowym wyposażeniem każdego, kto lubi pobawić się w samodzielne robienie drinków, jest shaker. Przyda się on także do przygotowania napojów bezalkoholowych. Zakup shakera nie jest dużym wydatkiem, a na początek najlepiej wyposażyć się w model trzyczęściowy z sitkiem. Jeżeli drinki mają być smaczne, powinniśmy się stosować do proporcji określonych w przepisie, dlatego warto zaopatrzyć się też w miarkę. Do przygotowania drinków z owocami przyda się tłuczek do owoców. Nie wszystkie drinki powinny być przygotowywane w shakerze, niektóre wystarczy zamieszać łyżką. Łyżka barmańska to prosty, ale bardzo funkcjonalny i przydatny sprzęt w każdym barze. Przydatne będą też pojemnik do lodu i nalewak barmański. Do podawania wina potrzebny będzie dobry korkociąg i termometr do wina. Sprzęt to nie wszystko, żeby podany napój się dobrze prezentował, trzeba zadbać o ładny, pasujący do całości zestaw szklanek i kieliszków. Kompletując akcesoria barmańskie, nie można zapominać, że powinny się odpowiednio prezentować. Przypadkowe plastikowe kuchenne sprzęty mogą całkowicie popsuć efekt.