Jak otworzyć i prowadzić restaurację w Polsce

Muzyka w restauracji a ZAIKS

Czy spotkaliście się z terminem ZAIKS? Z pewnością wielu z was o nim nie słyszało i oczywiście nie ma w tym nic dziwnego. Zacznijmy w związku z tym od tego, że ZAIKS to nic innego jak Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych. Dlaczego o tym wspomnieliśmy? Otóż wielu właścicieli restauracji nie wie, że puszczając w restauracji muzykę, musi na rzecz tego stowarzyszenia każdego miesiąca odprowadzać składkę. Nie jest ona wprawdzie wysoka, ale jednak.

Wysokość składki

Jeśli weźmiemy pod uwagę wysokość opłat, które musimy uiścić na rzecz ZAIKS, to nie da się tutaj określić ich jednoznacznie. Otóż opłaty są tutaj zależne przede wszystkim od wielkości lokalu, średniej odwiedzanych gości oraz liczby mieszkańców miasta, w której taka restauracja się znajduje. Najważniejsze jest jednak to, że nie są to opłaty wysokie i miesięczna składka na ogół nie jest wyższa niż 50-200 złotych.

Uchylanie się od zapłaty

Nie brak oczywiście tych, którzy wpłat na rzecz ZAIKS nie wykonują. Oczywiście można się od nich uchylać, ale trzeba pamiętać, że stowarzyszenie to ma swoich lokalnych inspektorów. Dokładnie sprawdzają one takie lokale i ściągają zaległe składki. Jeśli już natomiast do tego dojdzie, to oczywiście właściciel restauracji ma niewielkie szanse na to, aby się od takiej zapłaty uchylić. Ponad dziewięćdziesiąt procent takich spraw jest bowiem rozstrzyganych na rzecz ZAIKS. Szanse na uchylenie się od odpowiedzialności są w związku z tym naprawdę niewielkie i choć stowarzyszenie to budzi wątpliwości, to na pewno w najbliższych latach nadal takie opłaty na jego konto będzie trzeba uiszczać.